Zdrowa kuchnia – kiszonki naturalnymi probiotykami

kiszone ogórki

Późnym latem i wczesną jesienią przygotowuje się przetwory na zimę. Wśród nich są m.in. kiszonki, np. ogórki lub kapusta. Oprócz unikalnego smaku mają też inne cenne właściwości. Ogórki kiszone i kiszona kapusta zawierają bakterie korzystnie działające na przewód pokarmowy. Te przetwory są naturalnymi probiotykami.

Naturalne probiotyki – czym są?

Probiotyki to bakterie, najczęściej kwasu mlekowego, które wspomagają florę bakteryjną jelit. Dzięki nim szkodliwe bakterie nie mnożą się nadmiernie. Probiotyki chronią przed grzybicą przewodu pokarmowego i usuwają toksyny. Oprócz tego poprawiają trawienie, stymulując wytwarzanie enzymów trawiennych. Pożyteczne bakterie usuwają też toksyny z organizmu.

W czasie fermentacji potrzebnej do ukiszenia warzyw, powstają bakterie kwasu mlekowego. Z tego powodu kiszonki są naturalnymi probiotykami. Cukier w produktach, które kisimy rozkłada się na te właśnie pożyteczne bakterie.

Przepis na ogórki kiszone

Ogórki do kiszenia powinny być jędrne i twarde, a także bez widocznych skaz. Najlepiej, aby były proste, ponieważ łatwiej będzie je ułożyć w słoikach. Istnieje wiele przepisów na ogórki kiszone. Mówi się, że sekretem dobrze ukiszonych ogórków są dodane do nich liście wiśni.

Do przygotowania 2 litrowych słoików domowych ogórków kiszonych potrzebujesz:

 • 1 kg świeżych ogórków,
 • średniej wielkości korzenia chrzanu,
 • 4-6 ząbków czosnku,
 • 2 gałązek suchego kopru wraz z nasionami,
 • 4 liści wiśni.

Zalewę do ogórków kiszonych zrobisz z:

 • 1 litra wody,
 • 1 łyżki soli,
 • 1 łyżeczki cukru.

Umyj, wyparz słoiki i wytrzyj je. Dokładnie umyj ogórki i usuń z nich szypułki. Obierz ze skórki czosnek i chrzan. Chrzan pokrój w słupki, a liście wiśni umyj. Połam gałązki kopru na mniejsze części.

Na dnie słoików ułóż po 2 liście wiśni i koper. Włóż ogórki do słoików, jak najciaśniej się uda. Powinny się znajdować w pozycji stojącej. Pomiędzy ogórkami umieść 3-4 słupki chrzanu i 2-3 główki czosnku.

Zagotuj wodę z solą i cukrem na zalewę. Zalej nią ogórki, przykrywając je w całości. Zakręć słoiki i odstaw ogórki do ukiszenia na 5-7 dni w chłodne miejsce. Tak przygotowane przetwory można przechowywać przez około rok.

Jak zrobić kiszoną kapustę?

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, jak zrobić kiszoną kapustę, wypróbuj nasz prosty przepis. Potrzebujesz tylko:

 • dużej, białej kapusty o zwartej główce,
 • dużej marchewki,
 • soli.

Kapustę najlepiej kisić w kamionkowym garnku. Do jego przykrycia przygotuj talerz i coś cięższego, np. odważnik.

Umyj warzywa. Poszatkuj kapustę – możesz do tego użyć szatkownicy, jeśli masz, lub noża. Zostaw jeden liść do przykrycia kiszonki. Utrzyj marchew na grube paski. Włóż kapustę i marchewkę do garnka.

Przekładaj je warstwami i każdą warstwę posypuj solą. Uwaga: na 1 kg kapusty nie powinno dodawać się więcej niż 20 g soli.

Każdą warstwę kapusty z marchewkę posypane solą dokładnie ugniataj. Ważne jest, by kapusta puściła w tym momencie sok. Na wierzchniej warstwie powinien być widoczny sok.

Po ugnieceniu kapusty przykryj ją pozostawionym liściem. Połóż talerz i obciąż garnek z kiszoną kapustą odważnikiem. To istotne z tego względu, by do kapusty w czasie kiszenia nie dostał się tlen.

Przez 4-5 dni pozostaw kapustę w temperaturze pokojowej. Kolejnego dnia zamieszaj ją, najlepiej widelcem, aby pozbyć się nadmiaru gazu. Następnie przestaw słoiki z kapustą w chłodniejsze miejsce, np. do piwnicy na około 1,5 tygodnia. Po tym czasie możesz przełożyć kiszonkę do słoików. Na wierzchu powinno znaleźć się trochę soku. To zapobiegnie zepsuciu się kapusty.