Zdrowa kuchnia – kiszonki naturalnymi probiotykami

kiszone ogórki

Późnym latem i wczesną jesienią przygotowuje się przetwory na zimę. Wśród nich są m.in. kiszonki, np. ogórki lub kapusta. Oprócz unikalnego smaku mają też inne cenne właściwości. Ogórki kiszone i kiszona kapusta zawierają bakterie korzystnie działające na przewód pokarmowy. Te przetwory są naturalnymi probiotykami.

Naturalne probiotyki – czym są?

Probiotyki to bakterie, najczęściej kwasu mlekowego, które wspomagają florę bakteryjną jelit. Dzięki nim szkodliwe bakterie nie mnożą się nadmiernie. Probiotyki chronią przed grzybicą przewodu pokarmowego i usuwają toksyny. Oprócz tego poprawiają trawienie, stymulując wytwarzanie enzymów trawiennych. Pożyteczne bakterie usuwają też toksyny z organizmu.

W czasie fermentacji potrzebnej do ukiszenia warzyw, powstają bakterie kwasu mlekowego. Z tego powodu kiszonki są naturalnymi probiotykami. Cukier w produktach, które kisimy rozkłada się na te właśnie pożyteczne bakterie.

Przepis na ogórki kiszone

Ogórki do kiszenia powinny być jędrne i twarde, a także bez widocznych skaz. Najlepiej, aby były proste, ponieważ łatwiej będzie je ułożyć w słoikach. Istnieje wiele przepisów na ogórki kiszone. Mówi się, że sekretem dobrze ukiszonych ogórków są dodane do nich liście wiśni.

Do przygotowania 2 litrowych słoików domowych ogórków kiszonych potrzebujesz:

 • 1 kg świeżych ogórków,
 • średniej wielkości korzenia chrzanu,
 • 4-6 ząbków czosnku,
 • 2 gałązek suchego kopru wraz z nasionami,
 • 4 liści wiśni.

Zalewę do ogórków kiszonych zrobisz z:

 • 1 litra wody,
 • 1 łyżki soli,
 • 1 łyżeczki cukru.

Umyj, wyparz słoiki i wytrzyj je. Dokładnie umyj ogórki i usuń z nich szypułki. Obierz ze skórki czosnek i chrzan. Chrzan pokrój w słupki, a liście wiśni umyj. Połam gałązki kopru na mniejsze części.

Na dnie słoików ułóż po 2 liście wiśni i koper. Włóż ogórki do słoików, jak najciaśniej się uda. Powinny się znajdować w pozycji stojącej. Pomiędzy ogórkami umieść 3-4 słupki chrzanu i 2-3 główki czosnku.

Zagotuj wodę z solą i cukrem na zalewę. Zalej nią ogórki, przykrywając je w całości. Zakręć słoiki i odstaw ogórki do ukiszenia na 5-7 dni w chłodne miejsce. Tak przygotowane przetwory można przechowywać przez około rok.

Jak zrobić kiszoną kapustę?

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, jak zrobić kiszoną kapustę, wypróbuj nasz prosty przepis. Potrzebujesz tylko:

 • dużej, białej kapusty o zwartej główce,
 • dużej marchewki,
 • soli.

Kapustę najlepiej kisić w kamionkowym garnku. Do jego przykrycia przygotuj talerz i coś cięższego, np. odważnik.

Umyj warzywa. Poszatkuj kapustę – możesz do tego użyć szatkownicy, jeśli masz, lub noża. Zostaw jeden liść do przykrycia kiszonki. Utrzyj marchew na grube paski. Włóż kapustę i marchewkę do garnka.

Przekładaj je warstwami i każdą warstwę posypuj solą. Uwaga: na 1 kg kapusty nie powinno dodawać się więcej niż 20 g soli.

Każdą warstwę kapusty z marchewkę posypane solą dokładnie ugniataj. Ważne jest, by kapusta puściła w tym momencie sok. Na wierzchniej warstwie powinien być widoczny sok.

Po ugnieceniu kapusty przykryj ją pozostawionym liściem. Połóż talerz i obciąż garnek z kiszoną kapustą odważnikiem. To istotne z tego względu, by do kapusty w czasie kiszenia nie dostał się tlen.

Przez 4-5 dni pozostaw kapustę w temperaturze pokojowej. Kolejnego dnia zamieszaj ją, najlepiej widelcem, aby pozbyć się nadmiaru gazu. Następnie przestaw słoiki z kapustą w chłodniejsze miejsce, np. do piwnicy na około 1,5 tygodnia. Po tym czasie możesz przełożyć kiszonkę do słoików. Na wierzchu powinno znaleźć się trochę soku. To zapobiegnie zepsuciu się kapusty.

Powiązane tematy

fit dieta Głodówka, tak czy nie? 24 lutego 2016
warzywa Zdrowa kuchnia – mrożonki 20 kwietnia 2016